Neden ALGI?

ALGI Kişisel Gelişim ve Danışmanlık Merkezi'nin oluşturulması aşaması her birimizin farklı alanlarda yıllarca kazandığı olumlu ve olumsuz deneyimler ile yoğrulmuş bir süreci kapsamaktadır. Değerli hocalarımızın, iş arkadaşlarımızın ve tabii ki beraber çalıştığımız her danışanımızın bu sürece doğrudan ya da dolaylı olarak olumlu ve olumsuz katkıları olmuştur. Geriye dönüp baktığımızda bizi ALGI altında buluşturan tek bir nedenin olduğunu söylemenin çok güç olduğunu görüyoruz. Bu yazıyı tuşlarken de bu birlikteliğin nasıl ve hangi nedenlerle gerçekleştiğini biraz daha görünür kılmayı amaçlıyoruz.

Üniversite eğitimimizi tamamlayarak alanda çalışmaya başladığımız ilk andan itibaren fark ettik ki daha öğreneceğimiz çok şey var. Hocalarımızın bize defalarca söylediği, ''önemli olan akademik bilgileriniz değil, bunları sahada nasıl kullanacağınız'' anlamı taşıyan bir çok uyarıyı yaşayarak deneyimleyene kadar, kendimizi çok hazır ve donanımlı hissediyorduk. Nitekim her zaman olduğu gibi değerli hocalarımız birkez daha haklı çıkmışlardı. Öğrenmeye devam ediyorduk, önemli olan da buydu devam etmeliydik. Bu uzun bir yoldu ve biz nerede ineceğimizi hala kestiremiyoruz, öğrenmeye devam etmenin keyfini de zorluluklarını da yaşıyoruz. Güncel yayınlar, bilimsel kongreler, eğitim seminerleri, Ulusal ve Uluslararası akademik yayınlar, olmazsa olmaz olan kitaplar ve dergiler sürekli olarak bizi öğrenmeye davet ederken, fark ettiğimiz bir başka ve en değerli kaynaklardan bir diğeri ise danışanlarımız oldu. En çok onlardan öğrendik, en çok onlar bize doğru yolu gösterdi. Nereye bakmamız gerektiğini, ne yapmamız gerektiğini, hangi yanımımızı güçlendirmemiz gerektiğini de hala danışanlarımızdan öğreniyoruz.

ALGI'mızı bu şekilde şekillendirdik. Bizler alanda eğitim alırken de çalışırken de etik sınırlara bağlılığın önemini değerli hocalarımızdan öğrendik, danışanlarımız ile karşılaştığımızda da bu sınırların ne kadar önemli olduğunu anladık. Çözüm ne sadece danışanlardaydı ne de sadece bizde. Beraber bir yola çıkıp doğru kaynaklara yönelip, doğru yollar belirleyip, her aşamada daha da güçlenip çözüme beraber ulaşmanın keyfini yaşamayı amaçladık. Bu amaç doğrultusunda da sorumluluklarımızın bilincinde ve etik sınırlara bağlı bir tavır sergiledik. En iyi olmak için değil mutlu olmak için çalışmanın bilincine vardık. Hiçkimse bir başkasına bir şey öğretemez, üzemez, mutlu edemez, sinirlendiremez eğer o kişi istemiyorsa. Biz en iyi olmak yerine hiçkimse olmayı tercih ettik. Olumsuz eleştirilere kendimizi kapamadık, bunun yerine sorunu görmeyi ve çözüm yollarına yönelmeyi denedik. Destek aldık, farklı bakış açılarına kendimizi kapamayarak altından kalkmaya yetemediğimiz sorunlar ile karşılaştığımızda alanında bizden çok daha yeterli olan iş arkadaşlarımız ve hocalarımız ile beraber çalışmaya devam ettik. Bu yüzden ne kendimizi ne de iş arkadaşlarımızı ve hatta hocalarımızı eleştirmekten çekinmedik, eleştirmek ve eleştirilmek bizi daima iyiye ve doğruya taşıdı.

ALGI tüm bu süreçlerin sonunda geldiğimiz bir kesişim noktası oldu bizim için. Yeni bir görev ve sorumluluk için hazır olduğumuz bir noktada bulduk birbirimizi. ALGI yıllar içinde kendimize ve mesleğimize yönelik geliştirdiğimiz hedeflerin, hayallerin ve daha kapsamlı sorumlulukların buluştuğu bir yer oldu bizim için. Bu yüzden bir arada olmaya ve ALGI'mızı beraber şekillendirmeye karar verdik. Amacımız öncelikli olarak yola devam etmek, bu yol süresince öğrenmekten vazgeçmemek, sınırlarımızın farkında olmak, en iyi olmanın peşinde değil mutlu olmanın peşinde olmak ve güvene, saygıya ve tabii ki başarıya dayalı bir ALGI yaratmak oldu. Bu yolcululuğumuzda bize destek olan herkese teşekkür ederiz.

ALGI'nız hep açık olsun!

Saygılarımızla,
ALGI Kişisel Gelişim ve Danışmanlık Merkezi.